KEMET T491D226K025AS
Manufacturer :
KEMET
Mfr. Part # :
T491D226K025AS
Description
CAP TANT 22UF 10% 25V 2917
Catalog
Tantalum Capacitors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
T491D226K025AS PDF
Price is not available, please RFQ
T491D226K025AS Tech Specifications
  • Series:T491
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Capacitance:22 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:25 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):800mOhm
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)