Suntsu Electronics, Inc. PCT33/10DK
Manufacturer :
Suntsu Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
PCT33/10DK
Description
CAP TANT 33UF 10% 10V 2917
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
PCT33/10DK PDF
Price is not available, please RFQ
PCT33/10DK Tech Specifications
  • Series:PCT
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:33 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:10 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.114" (2.90mm)