Suntsu Electronics, Inc. PCT4.7/6XLM
Mfr. Part # :
PCT4.7/6XLM
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 6.3V 0805
DataSheet
PCT4.7/6XLM PDF
Price is not available, please RFQ
PCT4.7/6XLM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4.7 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:6.3 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):7Ohm @ 100kHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Size / Dimension:0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)