Suntsu Electronics, Inc. PCT68/10CK
Manufacturer :
Suntsu Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
PCT68/10CK
Description
CAP TANT 68UF 10% 10V 2312
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
PCT68/10CK PDF
Price is not available, please RFQ
PCT68/10CK Tech Specifications
  • Series:PCT
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:68 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:10 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.3Ohm @ 100kHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2312 (6032 Metric)
  • Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.102" (2.60mm)