KEMET CWR09HK106KB
Manufacturer :
KEMET
Mfr. Part # :
CWR09HK106KB
Description
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
CWR09HK106KB PDF
Price is not available, please RFQ
CWR09HK106KB Tech Specifications
  • Series:Military, MIL-PRF-55365/4, CWR09
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:15 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):2.5Ohm
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2214 (5634 Metric)
  • Size / Dimension:0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
  • Height - Seated (Max):0.085" (2.16mm)
  • Lead Spacing:-
  • Manufacturer Size Code:F
  • Ratings:-
  • Features:High Reliability
  • Failure Rate:B (0.1%)