Suntsu Electronics, Inc. PCT68/20HM
Mfr. Part # :
PCT68/20HM
Description
CAP TANT 68UF 20% 20V 2917
DataSheet
PCT68/20HM PDF
Price is not available, please RFQ
PCT68/20HM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:68 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:20 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):900mOhm @ 100kHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)