KEMET T491D475M050AT
Mfr. Part # :
T491D475M050AT
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
DataSheet
T491D475M050AT PDF
Price is not available, please RFQ
T491D475M050AT Tech Specifications
  • Series:T491
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4.7 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.4Ohm
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)