Suntsu Electronics, Inc. PCT6.8/10AK
Manufacturer :
Suntsu Electronics, Inc.
Mfr. Part # :
PCT6.8/10AK
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 10V 1206
Catalog
Tantalum Capacitors
DataSheet
PCT6.8/10AK PDF
Price is not available, please RFQ
PCT6.8/10AK Tech Specifications
  • Series:PCT
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:6.8 µF
  • Tolerance:±10%
  • Voltage - Rated:10 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):4Ohm @ 100kHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1206 (3216 Metric)
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.063" (1.60mm)