Suntsu Electronics, Inc. PCT10/50DM
Mfr. Part # :
PCT10/50DM
Description
CAP TANT 10UF 20% 50V 2917
DataSheet
PCT10/50DM PDF
Price is not available, please RFQ
PCT10/50DM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:10 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:50 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):800mOhm @ 100kHz
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.114" (2.90mm)