Suntsu Electronics, Inc. PCT15/16HM
Mfr. Part # :
PCT15/16HM
Description
CAP TANT 15UF 20% 16V 2917
DataSheet
PCT15/16HM PDF
Price is not available, please RFQ
PCT15/16HM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:15 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:16 V
  • Type:Molded
  • ESR (Equivalent Series Resistance):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Lifetime @ Temp.:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2917 (7343 Metric)
  • Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)