Elco (AVX) NLJT476M006R1600
Manufacturer :
Elco (AVX)
Mfr. Part # :
NLJT476M006R1600
Description
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1210
Catalog
Niobium Oxide Capacitors
DataSheet
NLJT476M006R1600 PDF
Price is not available, please RFQ
NLJT476M006R1600 Tech Specifications
  • Series:OxiCap® NLJ
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:47 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:6.3 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):1.6 Ohms
  • Current - Leakage:28.2 µA
  • Dissipation Factor:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1411 (3528 Metric), 1210
  • Manufacturer Size Code:T
  • Height - Seated (Max):0.047" (1.20mm)
  • Features:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
  • Supplier Device Package:1210 (3528 Metric)
  • Size / Dimension:0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)