Elco (AVX) NOSC157M002R0150
Manufacturer :
Elco (AVX)
Mfr. Part # :
NOSC157M002R0150
Description
CAP NIOB OXI 150UF 20% 2.5V 2312
Catalog
Niobium Oxide Capacitors
DataSheet
NOSC157M002R0150 PDF
Price is not available, please RFQ
NOSC157M002R0150 Tech Specifications
  • Series:OxiCap® NOS
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:150 µF
  • Tolerance:±20%
  • Voltage - Rated:2.5 V
  • ESR (Equivalent Series Resistance):150 mOhms
  • Current - Leakage:7.6 µA
  • Dissipation Factor:6%
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:2312 (6032 Metric)
  • Manufacturer Size Code:C
  • Height - Seated (Max):0.110" (2.80mm)
  • Features:Low ESR
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Supplier Device Package:2312 (6032 Metric)
  • Size / Dimension:0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)