Cornell Dubilier Electronics MCM01-001DD470J-F
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
MCM01-001DD470J-F
Description
CAP MICA 47PF 5% 500V SMD
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MCM01-001DD470J-F PDF
Price is not available, please RFQ
MCM01-001DD470J-F Tech Specifications
  • Series:MCM01
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:47 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 200°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard SMD
  • Lead Spacing:-
  • Features:RF, High Frequency
  • Size / Dimension:0.460" L x 0.400" W (11.68mm x 10.16mm)