Cornell Dubilier Electronics 29280B222JO0
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
29280B222JO0
Description
CAP MICA 2200PF 5% 8KV DISK
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
29280B222JO0 PDF
Price is not available, please RFQ
29280B222JO0 Tech Specifications
  • Series:292
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2200 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:8 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Requires Holder
  • Package / Case:Disk, Metal Fitting - Threaded
  • Lead Spacing:-
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:2.500" Dia (63.50mm)
  • Height - Seated (Max):2.562" (65.07mm)