Cornell Dubilier Electronics CD16FD221JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD16FD221JO3
Description
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD16FD221JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD16FD221JO3 Tech Specifications
  • Series:CD16
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:220 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.461" (11.70mm)