Cornell Dubilier Electronics MC08EA180J-TF
Mfr. Part # :
MC08EA180J-TF
Description
CAP MICA 18PF 5% 100V 0805
DataSheet
MC08EA180J-TF PDF
Price is not available, please RFQ
MC08EA180J-TF Tech Specifications
  • Series:MC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:18 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Height - Seated (Max):0.055" (1.40mm)