Cornell Dubilier Electronics CD19FD182FO3F
Mfr. Part # :
CD19FD182FO3F
Description
CAP MICA 1800PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD19FD182FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD19FD182FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1800 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.669" L x 0.240" W (17.00mm x 6.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.532" (13.50mm)