Cornell Dubilier Electronics CD7FD151JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD7FD151JO3
Description
CAP MICA 150PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD7FD151JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD7FD151JO3 Tech Specifications
  • Series:CD7
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:150 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.173" (4.40mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.264" L x 0.110" W (6.70mm x 2.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.260" (6.60mm)