Cornell Dubilier Electronics CMR06F561FODP
Mfr. Part # :
CMR06F561FODP
Description
CAP MICA 560PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR06F561FODP PDF
Price is not available, please RFQ
CMR06F561FODP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:560 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.350" (8.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.650" L x 0.201" W (16.50mm x 5.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)