Cornell Dubilier Electronics CD42FD503FO3F
Mfr. Part # :
CD42FD503FO3F
Description
CAP MICA 0.05UF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD42FD503FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD42FD503FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.05 µF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.063" (27.00mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.480" L x 0.469" W (37.60mm x 11.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.921" (23.40mm)