Cornell Dubilier Electronics CD42FC623GO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD42FC623GO3
Description
CAP MICA 0.062UF 2% 300V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD42FC623GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD42FC623GO3 Tech Specifications
  • Series:CD42
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.062 µF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.063" (27.00mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.921" (23.40mm)