Cornell Dubilier Electronics CD10ED680FO3F
Mfr. Part # :
CD10ED680FO3F
Description
CAP MICA 68PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CD10ED680FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD10ED680FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:68 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.370" L x 0.189" W (9.40mm x 4.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.339" (8.60mm)