Cornell Dubilier Electronics CD16FD102JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CD16FD102JO3
Description
CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CD16FD102JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD16FD102JO3 Tech Specifications
  • Series:CD16
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1000 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)