Cornell Dubilier Electronics CD16FD152JO3
Mfr. Part # :
CD16FD152JO3
Description
CAP MICA 1500PF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD16FD152JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD16FD152JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1500 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)