Cornell Dubilier Electronics CMR08F823JOAM
Mfr. Part # :
CMR08F823JOAM
Description
CAP MICA 82000PF 100V RADIAL
DataSheet
CMR08F823JOAM PDF
Price is not available, please RFQ
CMR08F823JOAM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.082 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.480" L x 0.461" W (37.60mm x 11.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.917" (23.30mm)