Cornell Dubilier Electronics CMR06F272FPDP
Mfr. Part # :
CMR06F272FPDP
Description
CAP MICA 2700PF 1% 500V RADIAL
DataSheet
CMR06F272FPDP PDF
Price is not available, please RFQ
CMR06F272FPDP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2700 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:-
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.681" L x 0.272" W (17.30mm x 6.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.540" (13.72mm)