Cornell Dubilier Electronics MC18FD301J-TF
Mfr. Part # :
MC18FD301J-TF
Description
CAP MICA 300PF 5% 500V 1812
DataSheet
MC18FD301J-TF PDF
Price is not available, please RFQ
MC18FD301J-TF Tech Specifications
  • Series:MC
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Capacitance:300 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)