Cornell Dubilier Electronics CD30FC303JO3
Mfr. Part # :
CD30FC303JO3
Description
CAP MICA 0.03UF 5% 300V RADIAL
DataSheet
CD30FC303JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD30FC303JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.03 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.831" L x 0.461" W (21.10mm x 11.70mm)
  • Height - Seated (Max):0.921" (23.40mm)