Cornell Dubilier Electronics CD4FD251GO3F
Mfr. Part # :
CD4FD251GO3F
Description
CAP MICA 250PF 2% 500V RADIAL
DataSheet
CD4FD251GO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD4FD251GO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:250 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.098" (2.50mm)
  • Features:RF, High Frequency
  • Size / Dimension:0.339" L x 0.161" W (8.60mm x 4.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.311" (7.90mm)