Cornell Dubilier Electronics CD42FD223JO3
Mfr. Part # :
CD42FD223JO3
Description
CAP MICA 0.022UF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD42FD223JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD42FD223JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.022 µF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.063" (27.00mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.421" L x 0.311" W (36.10mm x 7.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.882" (22.40mm)