Cornell Dubilier Electronics CMR06F472GODP
Mfr. Part # :
CMR06F472GODP
Description
CAP MICA 4700PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR06F472GODP PDF
Price is not available, please RFQ
CMR06F472GODP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:4700 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.350" (8.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.701" L x 0.350" W (17.80mm x 8.90mm)
  • Height - Seated (Max):0.579" (14.70mm)