Cornell Dubilier Electronics CMR08F333GODM
Mfr. Part # :
CMR08F333GODM
Description
CAP MICA 33000PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR08F333GODM PDF
Price is not available, please RFQ
CMR08F333GODM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.033 µF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.441" L x 0.358" W (36.60mm x 9.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.890" (22.60mm)