Cornell Dubilier Electronics CDV16FF331JO3
Mfr. Part # :
CDV16FF331JO3
Description
CAP MICA 330PF 5% 1KV RADIAL
DataSheet
CDV16FF331JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CDV16FF331JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:330 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.469" (11.90mm)