Cornell Dubilier Electronics CD19FA912JO3F
Mfr. Part # :
CD19FA912JO3F
Description
CAP MICA 9100PF 5% 100V RADIAL
DataSheet
CD19FA912JO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD19FA912JO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:9100 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:100 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.709" L x 0.358" W (18.00mm x 9.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.591" (15.00mm)