Cornell Dubilier Electronics CD18FD252JO3
Mfr. Part # :
CD18FD252JO3
Description
CAP MICA 2500PF 5% 500V RADIAL
DataSheet
CD18FD252JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD18FD252JO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2500 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.343" (8.70mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.681" L x 0.260" W (17.30mm x 6.60mm)