Cornell Dubilier Electronics CMR08F623GOCM
Mfr. Part # :
CMR08F623GOCM
Description
CAP MICA 62000PF 300V RADIAL
DataSheet
CMR08F623GOCM PDF
Price is not available, please RFQ
CMR08F623GOCM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.062 µF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:1.051" (26.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:1.469" L x 0.449" W (37.30mm x 11.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.917" (23.30mm)