Cornell Dubilier Electronics CM05ED200JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CM05ED200JO3
Description
CAP MICA 500V
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CM05ED200JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CM05ED200JO3 Tech Specifications
  • Series:CM05
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:20 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)