Cornell Dubilier Electronics CD6ED620GO3
Mfr. Part # :
CD6ED620GO3
Description
CAP MICA 62PF 2% 500V RADIAL
DataSheet
CD6ED620GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CD6ED620GO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:62 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.173" (4.40mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.276" L x 0.094" W (7.00mm x 2.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.173" (4.40mm)