Cornell Dubilier Electronics MC12ED200J-F
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
MC12ED200J-F
Description
CAP MICA 20PF 5% 500V 1210
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
MC12ED200J-F PDF
Price is not available, please RFQ
MC12ED200J-F Tech Specifications
  • Series:MC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:20 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1210 (3225 Metric)
  • Lead Spacing:-
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)