Cornell Dubilier Electronics CD30FC243FO3F
Mfr. Part # :
CD30FC243FO3F
Description
CAP MICA 0.024UF 1% 300V RADIAL
DataSheet
CD30FC243FO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD30FC243FO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:0.024 µF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.819" L x 0.409" W (20.80mm x 10.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.902" (22.90mm)