Cornell Dubilier Electronics CD15FD910GO3F
Mfr. Part # :
CD15FD910GO3F
Description
CAP MICA 91PF 2% 500V RADIAL
DataSheet
CD15FD910GO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CD15FD910GO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:91 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.232" (5.90mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)