Cornell Dubilier Electronics CMR04F271JOCR
Mfr. Part # :
CMR04F271JOCR
Description
CAP MICA 270PF 300V RADIAL
DataSheet
CMR04F271JOCR PDF
Price is not available, please RFQ
CMR04F271JOCR Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:270 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:300 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.150" (3.80mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.382" (9.70mm)