Cornell Dubilier Electronics CMR04F101JODP
Mfr. Part # :
CMR04F101JODP
Description
CAP MICA 100PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR04F101JODP PDF
Price is not available, please RFQ
CMR04F101JODP Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:100 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.150" (3.80mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.370" L x 0.201" W (9.40mm x 5.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.350" (8.90mm)