Cornell Dubilier Electronics CM04FD131GO3
Mfr. Part # :
CM04FD131GO3
Description
CAP MICA 130PF 500V RADIAL
DataSheet
CM04FD131GO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CM04FD131GO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:130 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.142" (3.60mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.382" L x 0.201" W (9.70mm x 5.10mm)
  • Height - Seated (Max):0.358" (9.10mm)