Cornell Dubilier Electronics CDV16FF821JO3
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Mfr. Part # :
CDV16FF821JO3
Description
CAP MICA 820PF 5% 1KV RADIAL
Catalog
Mica and PTFE Capacitors
DataSheet
CDV16FF821JO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CDV16FF821JO3 Tech Specifications
  • Series:CDV16
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:820 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.173" W (11.70mm x 4.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)