Cornell Dubilier Electronics CDV16FF242JO3F
Mfr. Part # :
CDV16FF242JO3F
Description
CAP MICA 2400PF 5% 1KV RADIAL
DataSheet
CDV16FF242JO3F PDF
Price is not available, please RFQ
CDV16FF242JO3F Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:2400 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:1 kV
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.234" (5.94mm)
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.469" L x 0.252" W (11.90mm x 6.40mm)
  • Height - Seated (Max):0.520" (13.20mm)