Cornell Dubilier Electronics MC22FD122G-F
Mfr. Part # :
MC22FD122G-F
Description
CAP MICA 1200PF 2% 500V 2220
DataSheet
MC22FD122G-F PDF
Price is not available, please RFQ
MC22FD122G-F Tech Specifications
  • Series:MC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Capacitance:1200 pF
  • Tolerance:±2%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Features:RF, High Q, Low Loss
  • Size / Dimension:0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)