Cornell Dubilier Electronics CMR04C150JODR
Mfr. Part # :
CMR04C150JODR
Description
CAP MICA 15PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR04C150JODR PDF
Price is not available, please RFQ
CMR04C150JODR Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:15 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.150" (3.80mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.358" L x 0.189" W (9.10mm x 4.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.331" (8.40mm)