Cornell Dubilier Electronics CM07FD682FO3
Mfr. Part # :
CM07FD682FO3
Description
CAP MICA 6800PF 500V RADIAL
DataSheet
CM07FD682FO3 PDF
Price is not available, please RFQ
CM07FD682FO3 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:6800 pF
  • Tolerance:±1%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.437" (11.10mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.780" L x 0.299" W (19.80mm x 7.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.882" (22.40mm)