Cornell Dubilier Electronics CMR05F121JODM
Mfr. Part # :
CMR05F121JODM
Description
CAP MICA 120PF 500V RADIAL
DataSheet
CMR05F121JODM PDF
Price is not available, please RFQ
CMR05F121JODM Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Capacitance:120 pF
  • Tolerance:±5%
  • Voltage - Rated:500 V
  • Dielectric Material:Mica
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial
  • Lead Spacing:0.224" (5.70mm)
  • Features:General Purpose
  • Size / Dimension:0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.370" (9.40mm)